הרפורמה בביטוחי בריאות – תשובות לכל השאלות

מחודש פברואר 2016 יכנסו לתוקפן התקנות הסופיות בשורה של רפורמות בביטוחי הבריאות והסיעוד שלנו.

אז מה בעצם משמעות הרפורמה ואיך היא משפיעה על הפוליסות שלנו?

איך שנתה הרפורמה את פוליסת הבריאות שלנו?

אגף שוק ההון באוצר מוביל בשנים האחרונות שינויים מקיפים שישפיעו כמעט על כל בית בישראל.

החל מחודש פברואר השנה תתקיים בשוק הביטוח פוליסה אחידה בלבד שתאפשר למבוטח לבחור בית חולים, רופא לחוות דעת שנייה ומנתח מעבר למוצא בסל הממלכתי המסופק לנו על ידי קופות החולים.

הפוליסה הזאת תהיה אחידה לכלל חברות הביטוח בישראל ומטרת האוצר במהלך הנה להגביר את השקיפות בשוק הביטוחים ולהוזיל את העלויות.

הפוליסות יהיו בתוקף לתקופה של שנתיים ויתחדשו כל שנה שנייה בחודש יוני. משמעות החידוש הנה אפשרות העלאת הפרמיות באופן אחיד. יתרה מזאת, לחברות הביטוח יותר לייקר את הפוליסה ללא הסכמה מפורשת של המבוטח – אלא באופן גורף כל עוד השינוי יהיה בהיקף של עד 10 שקלים לחודש או-20% מדמי הביטוח האחרונים.

באוצר גם מתכוונים לשחרר מחשבון שישווה בין מחירי הפוליסות.

 073-2370000 רוצים שסוכן מקצועי יסביר לכם את השינויים בפוליסות? התקשרו עכשיו 

 

איזה כיסוי תספק הפוליסה האחידה?

כיסוי עלויות של עד שלוש התייעצויות בכל שנת ביטוח

עלות מנתח

ניתוח בבית חולים פרטי או מרפאה ניתוחית פרטית הכוללים את שכר המרדים, הוצאות ציוד מתכלה, שתלים, תרופות הניתנות במהלך הניתוח והאשפוז, הוצאות אשפוז עד 30 יום, הוצאות חדר ניתוח וכן הלאה.

טיפולים המחליפים ניתוחים.

איך נשלם על הפוליסה האחידה?

 

כל חברה וחברה תתמחר מחירים אחידים לפי קבוצות גיל. קבוצות הגיל שקבע האוצר הנן-

עד 20

עד 30

עד 40

עד 50

עד 55

עד 60

עד 65

65 ומעלה

כפי שהוסבר קודם מדי שנתיים בחודש יוני תוכל כל חברת ביטוח לשנות את התמחור לקבוצות הגיל וגם את הכיסוי המתלווה אליהם.

 

האם השינוי בביטוחי הבריאות משחק לטובתנו?

חשוב להבין כי הביטוח הרפואי בישראל מתחלק לשלושה רבדים; הסל הממלכתי שניתן באמצעות קופות החולים השונות, שירותי הבריאות הנוספים – שב”ן – שמספקות קופות החולים עצמן (ונקראים “מושלם” “זהב” וכן הלאה) וביטוחים פרטיים המסופקים דרך חברת ביטוח.

המספרים מראים כי לרוב לקוחות ביטוחי הבריאות הפרטיים יש גם ביטוחים נוספים משלימים, שבנ”ים, של קופת חולים כלשהי. במקרים רבים יש חפיפה וכפילות בין הביטוחים וכך יוצא שהאזרח משלם באופן כפול על שירות יחיד שהוא צורך..

הרפואה הפרטית בישראל מאוד יקרה ומטרת האוצר היא להוזיל אותה ולצמצם את כפילויות התשלום.

בסך הכל נשמע טוב, נכון? העלויות יוזלו, השקיפות תגבר, הפוליסות האחידות יקלו על השוואה בין החברות. כל אלו הנם יתרונות מובהקים של
הרפורמה.

יחד עם זאת יש לה כמובן גם חסרונות-

כיום החוזה הנחתם מול חברת הביטוח הפרטית מייצר וודאות אצלנו כלקוחות. אנחנו יודעים בדיוק כמה ועל מה אנחנו משלמים. אנחנו יודעים שבניגוד לקופת החולים שעובדת בסגנון תקנון בכל הקשור לשב”נים, אותו הן יכולות לשנות מהרגע להרגע – בחברת ביטוח זה לא יכול לקרות.

אנחנו יודעים שבניגוד לסל הבריאות שכל שנה מחכים עשרות אלפי חולים לשמוע בנשימה עצורה איזו תרופה תכנס אליו ואיזו תרופה תצא – על חברות הביטוח אנחנו יכולים לסמוך.

חתמנו על חוזה והן לא יכולות לשנות אותו באופן חד צדדי.

הרפורמה משנה את כל זה. היכולת לשנות פעם בשנתיים את המחיר והכיסוי האחיד ללא אישורינו משנה לחלוטין את כללי המשחק ומפרה את עיקרון הודאות שעמד עד כה מאחורי ביטוחי הבריאות הפרטיים. הפוליסה האחידה שתרכשו היא בעצם בעירבון מוגבל בלבד.

חשוב מאוד שבבחירת הפוליסה האחידה החדשה תתייעצו עם איש מקצוע על מנת שלא לפספס בהתאמתה לכם ולאחר מכן לאפשר לסוכן ביטוח מצוין לעקוב אחרי השינויים הדו שנתיים בכיסוי על מנת שלא יתגלה לכם ששילמתם על פוליסה שבעצם איננה רלוונטית לכם יותר

יש לכם שאלות שלא ענינו עליהם? שאלו אותנו בפייסבוק!